Zdieľaná ekonomika: Ako ju poznáme na Slovensku?

 

Zdieľaná ekonomika: Ako ju poznáme na Slovensku?

Carrivederci 04.04.2018

Ekonomický model, ktorý umožňuje efektívne zdieľanie zdrojov v rámci komunity, sa vďaka internetu vo svete masívne rozšíril a z bežných ľudí robí podnikateľov. Aké podoby má zdieľaná ekonomika na Slovensku?

Zdieľaná ekonomika je fenomén, ktorý sa už rozšíril do väčšiny moderných krajín a dokáže hýbať svetovou ekonomikou. Jej hlavným princípom je férové zdieľanie už existujúcich zdrojov medzi členmi komunity jednoduchým a efektívnym spôsobom. Profitujú pri tom vždy obe strany: vlastník prenajímaním svojho majetku zarába a zákazník čerpá z pestrej ponuky, dostupnej rýchlo, pohodlne a výhodne. Pozrite si, aké sú najpopulárnejšie služby zdieľanej ekonomiky na Slovensku.

Taxify

Taxify je jedna z najpopulárnejších alternatívnych taxislužieb sveta, ktorá sa už pred rokmi úspešne udomácnila aj v Bratislave. Užívatelia oceňujú najmä bezhotovostné platby, prehľadnú mobilnú aplikáciu a často výrazne nižšie ceny oproti klasickým taxislužbám. Stačí si len stiahnúť aplikáciu do telefónu, vytvoriť účet a zadať cieľ cesty. Všetko ostatné už zvládne dobre prepracovaná aplikácia. Automaticky vám priradí najbližšieho voľného šoféra, ktorý vás dopraví na vopred zadané miesto. Jazdné sa jednoducho odčíta z vášho bankového konta pomocou karty, ktorá bola zadaná pri vytvorení účtu. Šikovní šoféri si jazdením bratislavskými ulicami dokážu slušne privyrobiť a šoférom sa môže stať takmer každý, kto má vlastné auto. Pracovný čas je flexibilný, vodič si teda vyberie kedy a ako často chce jazdiť. Zapne aplikáciu na telefóne a už len počkať na prvú objednávku.

 

BlaBlaCar

Zatiaľ čo Taxify ponúka odvoz na krátke vzdialenosti, služba BlaBlaCar spája ľudí, ktorí cestujú na dlhšiu vzdialenosť. Rozdelia si tým náklady na energie a ako napovedá aj názov služby, v aute si môžu príjemne pokecať. Šoféri sa na webovej stránke zaregistrujú a zadajú trasu svojej plánovanej cesty. Ak nejakému záujemcovi vyhovuje rovnaký smer a čas, vyberie si z ponuky šoférov a výlet môže začať. BlaBlaCar nesľubuje velké zárobky, ide jednoducho o kamarátsku výpomoc a spoznanie nových ľudí, čím sa dá ľahko spojiť príjemné s užitočným.

 

Carrivederci

Carrivederci je prvý ,,peer-to-peer carsharing’’ na Slovensku. Vďaka carsharingu - zdieľaniu osobných áut už nebude nutné, aby vlastnil auto každý, keďže si zákazníci budú môcť vybrať z dostatočne veľkej ponuky na webovej stránke Carrivederci. Na druhej strane vlastníkom vozidiel služba ponúka lákavú možnosť zarobiť ich prenajímaním a využívať tak svoje auto naplno. Po jednoduchej a rýchlej registrácii vo webovej stránke pridáte svoje auto do ponuky a nastavíte si podmienky ako: cena, maximálny počet kilometrov na deň a dni, počas ktorých auto máte záujem prenajímať. Ideou je popri efektívnejšiom využití áut aj šetrenie nákladov, životného prostredia a odľahčenie dopravy v mestách. Zatiaľ služba funguje len v Bratislave, dá sa ale očakávať, že sa časo rozšíri aj do iných miest. Počas budúcich mesiacov Carrivederci ponúka aj zaujímavé bonusy a súťaž pre majiteľov aj zákazníkov.

 

zdroj: flickr.com

 

Airbnb

K priekopníkom zdieľanej ekonomiky u nás aj vo svete sa radí aj Airbnb - služba na krátkodobý prenájom domu či bytu. Ak sa rozhodnete ísť na dovolenku k moru, na lyžovačku alebo trebárs na road trip po Slovensku, viete si na webovej stránke tejto služby vybrať z veľmi slušnej ponuky ubytovaní. Veľkou výhodou je práve pestrosť pri výbere ubytovania, kde si od romantickej chatky v lese až po honosný penthouse na pláži vyberie snáď každý. Pomocou filtra si záujemca dokáže zvoliť termín pobytu, cenový rozsah, typ nehnuteľnosti a mnoho ďaľších kritérií. Na druhej strane si podnikaví majitelia nehnuteľností dokážu prenajímaním svojho bytu, domu či len jedinej izby dokážu zaistiť nemalý príjem.

 

Žltý Melón

Portál Žltý melón na Slovensku ukázal, že princípy zdieľanej ekonomiky sa dajú využiť aj vo svete financií, v tomto prípade vo forme kolektívnych peňažných pôžičiek. Na jednej strane sú žiadatelia o pôžičku, ktorí môžu získať veľmi prijateľný úrok a na tej druhej je investor. Ten si sám určí úrokovú sadzbu a výšku pôžičky, ktorú je ochotný záujemcom ponúknuť. Zhodnotenie svojich voľných finančných prostriedkov je tak vo väčšine prípadoch väčšie než v bankách. Jeden investor požičiava peniaze naraz viacerým dlžníkom a dokáže teda rozložiť svoje riziko, že sa mu peniaze nevrátia, na viac ľudí.

 

Jaspravím

Jaspravím je najznámejší slovenský portál, ktorý ponúka živnostníkom možnosť zarobiť pomocou malých, zväčša jednoduchých prác. Zarábanie prostredníctvom týchto tzv. ,,mikro-prác'' je atraktívne najmä pre študentov, mamičky na materskej a pre všetkých, ktorých láka práca z domu. Často je predmetom inzerátov tvorba stránok, marketingové práce, fotografovanie písanie článkov a textov, ale aj drobné remeselné práce ako vyšívanie či zdobenie. Ak oplývate talentom, viete niečo vyrobit, zaistiť alebo dodať, máte možnosť si na portáli Jaspravím zarobiť nejaké peniaze navyše. Celý projekt funguje vo forme inzerátov a už behom pár sekúnd si dokážete pomocou kľúčových slov vyhľadať ponuky v oblasti, ktorá vás zaujíma najviac.

 

 

 

Vyber si svoje vozidlo
Diesel 5 400 km / deň
Diesel 3 400 km / deň
Diesel 5 200 km / deň
Diesel 5 300 km / deň