Zdieľaná ekonomika na cestách: Car sharing spája nevyužité autá s príležitostnými vodičmi

 

Zdieľaná ekonomika na cestách: Car sharing spája nevyužité autá s príležitostnými vodičmi

Carrivederci 12.02.2018

Car sharing, alebo zdieľanie áut je po službách ako je Uber či Airbnb ďalším konceptom na princípoch zdieľanej ekonomiky. Tento v zahraničí už dnes obľúbený spôsob ako ponúknuť majiteľom áut možnosť zárobku a príležitostným vodičom široký výber vozidiel, sa postupne dostáva aj na Slovensko. Prečítajte si ako vlastne funguje, na čom je založený a aké problémy rieši.

 

Zdieľaná ekonomika je na vzostupe

Na princípoch zdieľanej ekonomiky stoja všetky služby vybudované na komunite a jej schopnosti zdieľať zdroje medzi jej rovnocennými členmi. Inými slovami teda ide o skupinu ľudí, ktorá férovo spája dopyt s ponukou a často zvyšuje využitosť už existujúcich kapacít. Či už ide o autá v prípade Uberu alebo byty v prípade Airbnb, profitujú vždy obe strany: majiteľ si privyrobí a zákazník čerpá zo širokej ponuky, dostupnej rýchlo a pohodlne online.

Na podobnom princípe fungujú aj ďalšie služby, napríklad slovenský BlaBlaCar, Jaspravim.sk alebo bratislavské zdieľané bicykle. Nedávno sa k nim pridal aj prvý slovenský car sharing Carrivederci, ktorého základom je opäť zdieľaná ekonomika.

 

Car sharing zvyšuje využitosť áut

Zdieľanie áut funguje podobne ako spomínané Airbnb: mnohí majitelia áut svoje vozidlá viac nepoužívajú, ako používajú. Každú hodinu, ktorú auto stojí, však aj starne – a niekto by na ňom mohol jazdiť. (Rovnako to pociťujú napríklad aerolinky – ich strata v prípade lietadla, ktoré nie je vo vzduchu, je však oveľa citeľnejšia...) 

Na druhej strane sú ľudia, ktorí auto nemajú, lebo by na ňom jazdili len veľmi málo, nemôžu si ho dovoliť, alebo aj auto majú, ale zrovna potrebujú iné. Ich jedinou možnosťou bol až doteraz prenájom auta v požičovni – tie sú však často drahé, nedôveryhodné a nedisponujú dosť širokým výberom. 

Car sharing tieto dve skupiny ľudí spája – umožňuje majiteľom zarobiť svojím autom, keď ho nepoužívajú, a na druhej strane poskytnúť obrovský výber vozidiel každému, kto ich príležitostne potrebuje. A takých ľudí je dosť – ak totiž najazdíte menej ako 15 000 kilometrov ročne, kupovať auto sa vám vôbec neoplatí – preplatíte nielen na leasingu, ale aj poistení a parkovaní.

Či už ide o športiak na rýchlu jazdu, veterán na svadbu či dodávku na sťahovku, car sharing vie spojiť ich majiteľov so záujemcami o prenajatie a tak nielen množstvu ľudí vyriešiť problém a zarobiť, ale ešte aj prispieť k efektivite, využitosti áut a ekológii, keďže smeruje k nižšiemu počtu áut na obyvateľa. Opiera sa pritom o základné hodnoty zdieľanej ekonomiky – o dôveru, rešpekt a transparentnosť. 

 

Zdieľanie áut má jednoduché pravidlá

Carrivederci funguje rovnako ako všetky iné car sharingy: majitelia áut cez online rozhranie vyplnia profil svojho auta, s pomocou jednoduchej príručky nacenia jeho prenájom, nahrajú všetky potrebné doklady a čakajú, kým si ich auto niekto vyhliadne.

Záujemcovia o prenájom si prostredníctvom portálu nájdu auto, ktoré si chcú prenajať a pár klikmi si prenájom dohodnú. Zostáva už len stretnutie majiteľa so zákazníkom na dohodnutom mieste.

Samozrejme, zveriť auto do rúk cudzieho človeka nemusí byť tou najpríjemnejšou predstavou, a určite to nebude úplne pre každého. Rovnako pustiť cudzích do svojej izby cez Airbnb znie ako šialená predstava, no prax hovorí o opaku: drvivá väčšina transakcií prebehne bez problémov. V prípade, že sa predsa len nejaké vyskytnú, príde na rad poistenie, zlé hodnotenia a ďalšie mechanizmy, ktoré problematické situácie vedia veľmi jednoducho vyriešiť.

 

 

zdroj: www.pxhere.com

Trend zdieľania bude pokračovať

Počas uplynulých rokov sa službám založeným na vzájomnom zdieľaní, hodnotení a odporúčaní s cieľom využiť nepoužívané kapacity veľmi darí. Nie je to prekvapivé ani neočakávateľné: fungujú spoľahlivo, sú ľahko použiteľné, dostupné a obľúbené. Je vysoko pravdepodobné, že tento trend bude pokračovať aj naďalej.

Car sharing je na Slovensku zatiaľ v plienkach, no čoskoro bude dostupných oveľa viac áut a dopyt po ich prenájme bude so stúpajúcimi nákladmi na vlastnenie auta zrejme čoraz väčší. Ak chcete byť medzi prvými, ktorí si ho odskúšajú – či už na strane majiteľa alebo nájomcu – nemusíte chodiť ďaleko. Carrivederci už v Bratislave funguje na plné obrátky a jeho komunita rastie.

 

Vyber si svoje vozidlo
Diesel 5 200 km / deň
Diesel 8 300 km / deň
Diesel 5 200 km / deň
Diesel 5 250 km / deň