Carsharing ako alternatíva k autopožičovniam: aké sú jej najväčšie výhody?

 

Carsharing ako alternatíva k autopožičovniam: aké sú jej najväčšie výhody?

Carrivederci 09.04.2018

Ešte prednedávnom bola na Slovensku autopožičovňa jedinou možnosťou, ako si požičať auto. Dnes už majú záujemcovia o krátkodobý prenájom vozidla alternatívu: carsharing. prečítajte si, prečo sa nabudúce pri výbere auta na oplatí zvážiť aj túto možnosť a v čom spočívajú jej výhody oproti tradičnej požičovni.

 

Pri myšlienka na požičanie auta väčšine ľudí napadne automaticky klasická požičovňa. S rozmachom  služieb zdieľanej ekonomiky však prišla alternatíva v podobe carsharingu, ktorý v mnohých ohľadoch funguje úplne inak. Najväčšími výhodami carsharingu oproti tradičným požičovniam je spravidla omnoho väčší výber áut, pohodlnejšie vyzdvihnutie či benefity vyplývajúce z komunitnej povahy takéhoto systému.

 

Výber auta

Medzi najdôležitejšie kritériá pri požičaní auta sú jeho typ a výbava. Práve pestrosť výberu je silná stránka carsharingových služieb. Zatiaľ čo v autopožičovniach je ponuka vozidiel skôr konzervatívna, v prípade carsharingu si dokáže aj náročnejší zákazník vybrať na každý deň v mesiaci iné auto. Stačí sa trochu prehrabať v databáze a po chvíli nájdete okrem malých úsporných áut aj minivan pre 8 ľudí, štýlový kabriolet či športové Porsche. Navyše, ponuka sa často obmieňa a pravidelne pribúdajú nové autá. Neprekvapí vás prípadná nedostupnosť auta, ani výrazne vyššia cena za poistenie. K autu je automaticky pribalené aj poistenie do sumy 30 000€.

 

Vyzdvihnutie auta

U záujemcov často zaváži aj to, aký zložitý a časovo náročný je priebeh preberania auta. Papierovačky v autopožičovni sú často otravnou, no nevyhnutnou záležitosťou. Pri preštudovaní zmluvy je nutné dbať o to, aby obsahovala všetky potrebné a správne údaje. Zákazník si musí skontrolovať celkovú cenu, poistenie, možnosti vrátenia vozidla a ďalšie prípadné náklady spojené s prenájmom. Podrobnosti je potrebné na mieste dohodnúť a písomne zaznamenať v zmluve. Z pohľadu rýchlosti a pohodlnosti požičania auta môžu carsharingové služby ťažiť z výhod zdieľanej ekonomiky. Záujemcovia o auto si pohodlne nájdu všetky aktuálne dostupné vozidlá a aj podmienky ich zapožičania prehľadne online. Ak si už týmto procesom raz prešli, nabudúce už budú presne vedieť čo ich čaká.

Komunita

Snáď najväčší rozdiel medzi carsharingom a autopožičovňou spočíva v ich povahe. Požičovňa vystupuje ako firma s kamennou prevádzkou a dlhou históriou, čo navodzuje pocit spoľahlivosti a bezpečia. Carsharingové služby, podobne ako aj iné formáty zdieľanej ekonomiky, využívajú už existujúje zdroje a umožňujú ich efektívne využívanie v rámci komunity. Často sa stane, že si záujemca vyhliadne auto majiteľa, ktorý býva nedaleko a nemusí preto ísť kvôli prevzatiu ďaleko. V prostredí takejto komunity mnohokrát vznikajú nové kamarátstva, ľudia si vymieňajú cenné rady a postrehy ohľadom áut. Veľmi úspešným nástrojom pre udržanie spoľahlivosti a férovosti v carsharingovej službe sa stali hodnotenia. Svoju skúsenosť môžete oceniť či už ako užívateľ, ktorý si auto požičiava, alebo ako majiteľ, ktorý svoje vozidlo ponúka na prenájom.

 

Vyber si svoje vozidlo
Benzín 5 300 km / deň
Diesel 5 250 km / deň
5 Benzín 5 300 km / deň
Benzín 5 150 km / deň