6 spôsobov ako zlepšiť dopravu v Bratislave

 

6 spôsobov ako zlepšiť dopravu v Bratislave

Carrivederci 27.02.2018

Odhaduje sa, že v roku 2050 bude vyše 65% svetového obyvateľstva žiť v mestách. Ako si rastúca Bratislava poradí so stále pribúdajúcimi autami a zhoršujúcou sa dopravnou situáciou? Môže sa inšpirovať napríklad zahraničnými metropolami.

 

zdroj: pexels.com

1. Iniciatíva Zvez suseda

Iba v každom šiestom aute sedí viac ako jeden cestujúci. Túto alarmujúcu štatistiku sa už pred 5 rokmi snažila zmeniť iniciatíva Zvez svojho suseda. Okrem toho, že zúčastnení prispejú k prázdnejším cestám a ušetria na nákladoch, môžu spoznať aj príjemných ľudí, ktorí v skorých ranných hodinách pomôžu šoférovi nezaspať za volantom. V Británii má podobný projekt, ktorého zámerom je zdieľanie jedného auta viacerými cestujúcimi, už vyše 4 milióny užívateľov.

 

 


zdroj: wikipedia.org

2. Vlaky v MHD

Aj keď sa už s predstavou metra Bratislavčania asi nadobro rozlúčili, téma odľahčenia dopravy pomocou vlakov sa preberá snáď každý rok. Aspoň počas výstavby obchvatu na diaľnici D4 a cesty R4 by vlaková doprava mohla čoskoro pomôcť doprave v Bratislave a jej okoliu. Uvažuje sa nad realizáciou prepojenia Senca s Petržalkou a výstavbou novej stanice pri Bosákovej a Auparku v Bratislave. Určite by často kolabujúcej doprave pomohli aj záchytné parkoviská pri vjazdoch do mesta a zvýšenie intenzity už existujúcich staníc.

 

 

zdroj: samorincan.sk

3. Lodná doprava

Snáď najproblematickejším dopravným úsekom Braislavy je príjazdová trasa zo Šamorína, kde autá stoja ráno v kolónach často aj dve hodiny. Práve tu by mal pomôcť netradičný projekt s názvom Dunajbus. Katamaran s rýchlosťou 40 km/h dokáže podľa odborníkov zo Žilinskej univerzity šikovne prepraviť cestujúcich zo Šamorína do centra Bratislavy za 50 minút (v opačnom smere po prúde do 40 minút). Takýmto pohodlným spôsobom by si cestu do práce či do školy vedeli spríjemniť aj obyvatelia Devína. S podobným systémom sa môžete stretnút napríklad aj v thajskom Bangkoku, kde lodná doprava preplneným uliciam mesta výrazne pomáha.

 

 

zdroj: geograph.org.uk

4. Lanovka cez Dunaj

Pred vyše rokom bola predstavená smelá vízia od developera HB Reavis, ktorý stojí aj za výstavbou novej autobusovej stanice. Mnohí Petržalčania si určite dokážu predstaviť, ako každé ráno cestou do práce jednoducho ,,preletia’’ ponad Dunaj a upchatý most Apollo. Lanovka by mala začínať od polikliniky na Šustekovej ulici a končiť na spomínanej Autobusovej stanici Nivy. Po vzore iných svetových veľkomiest ako Barcelona či Medellin by integrácia lanovky mohla odľahčiť križovatky, cesty, aj mosty v Bratislave.

 

 

zdroj: J&T Real Estate

5. Nové električkové okruhy

Cieľom projektu J&T Real Estate je vybudovanie nového centra na oboch stranách Dunaja s výbornou dopravnou infraštruktúrou. Keďže MHD v Bratislave stojí predovšetkým na električkovej doprave, mali by v meste pribudnúť aj nové trate. Električka bude podľa developera prechádzať popri pravom brehu rieky na Novom Lide, ako aj na opačnej strane medzi komplexom Eurovea a Slovenským národným divadlom a navzájom tieto mestské časti efektívne prepájať. V Bratislave by mohol vzniknúť aj centrálny električkový okruh, ktorý by postupne prechádzal cez ,,Šafko’’, Kamenné námestie, Odborárske námestie, Záhradnícku, Dulovo námestie, Klingerku a konečnou zástavkou má byť Eurovea. Pri Klingerke by sa električková sieť v budúcnosti mohla rozšíriť o ďalšiu vetvu - cez Prístavnú ulicu až do Podunajských Biskupíc.

 

 

zdroj: pxhere.com

6. Car sharing

Car sharing, alebo zdieľanie áut si vo svete už dávno svoje miesto našiel. V USA, Nemecku či Taliansku úspešne šetrí životné prostredie, odľahčuje cesty a parkoviská, podporuje ekonomiku a pomáha efektívnejšie využívať autá. Služba Carrivederci už aj na Slovensku ponúka majiteľom áut možnosť zárobku a naopak víkendovým vodičom široký výber vozidiel.

 

Vyber si svoje vozidlo
Diesel 5 300 km / deň
Diesel 5 200 km / deň
5 Diesel 5 250 km / deň
5 Benzín 5 250 km / deň