Oplatí sa v meste vlastniť auto?

 

Oplatí sa v meste vlastniť auto?

Carrivederci 26.02.2018
 

 

V Európe si stále viac ľudí kupuje autá, aby sa mohli odviezť pohodlne a vo vlastnom. Vozidlá však trávia veľa času na parkoviskách a preto kúpa vlastného auta, najmä ak bývate v meste, môže problémy skôr vyrobiť než vyriešiť. Poďme sa pozrieť, kedy sa automobil oplatí vlastniť a aké výdavky so sebou prináša. 

Osobné auto dnes na Slovensku vlastní v priemere viac než 60% domácností.  So zámerom, aby vydržalo čo najdlhšie funkčné, ho majitelia často šetria a nevyužívajú príliš často. Ako je vidieť na grafoch, nie vždy to môže priniesť želaný efekt. Rozdiel medzi prejazdením 7500 km a 15000 km je síce značný, no polovičné prevádzkové náklady s týmto prístupom rozhodne majitelia očakávať nemôžu. Keďže sa strate hodnoty auta, poistke či iným pevným nákladom zabrániť nedá, úspory v konečnom dôsledku predstavujú ledva 15%.

Ak teda najazdíte viac ako 15000 km ročne, auto sa vám vlastniť oplatí, no pomocou prenájmu viete ešte zlepsit jeho návratnost. Na druhej strane ak jazdíte menej, s vozidlom budete mať viac nákladov ako úžitku a preto je lepšie si auto požičať.

 

 

Vyber si svoje vozidlo
Diesel 5 400 km / deň
Benzín 5 250 km / deň
Diesel 5 250 km / deň
Benzín 5 150 km / deň