Ako sa Carrivederci stará o bezpečnosť a spoľahlivosť služby

 

Ako sa Carrivederci stará o bezpečnosť a spoľahlivosť služby

Carrivederci 07.03.2018

Keď hovoríme o car sharingu - zdieľaní áut, ako prvá nám vždy napadne otázka bezpečnosti. Kto si vaše auto prenajíma? Je auto dostatočne poistené? Aké riziká treba zvážiť? Prečítajte si v článku, ako Carrivederci tieto základné otázky bezpečnosti a spoľahlivosti rieši.

 

Odovzdávam auto do dobrých rúk?

Užívateľom vášho auta sa môže podľa podmienok Carrivederci stať iba osoba, ktorá je plnoletá, plne spôsobilá na právne úkony, nebola v posledných 10 rokoch potrestaná za trestnú činnosť (predovšetkým v súvislosti so spôsobením dopravnej nehody) a nieje v exekúcii či podobnej situácii, ktorá by jej mohla sťažiť plniť záväzky z nájomnej zmluvy. Ešte užitočnejším mechanizmom pre kontrolu budúcich prenajímateľov sú hodnotenia, ktoré na ich adresu po skončení prenájmu píšu samotní majitelia áut. Pri každej žiadosti o prenájom sa vám ukáže meno, vek a hodnotenie užívateľa. V prípade nedodržiavania svojich povinností a všeobecných podmienok získava prenajímateľ negatívne hodnotenie. Tieto negatívne spätné väzby môžu vyústiť až do zablokovania konta užívateľa, čím sa zabráni nezodpovednému zaobchádzaniu s majetkom iných. Jednoduchý systém hodnotení pomáha zachovávať v car sharingových službách, ako aj v iných službách zdieľanej ekonomiky (napríklad Airbnb, Uber) princíp dôvery, spoľahlivosti a rešpektu, ktorý túto komunitu ľudí spája.

 

Kto platí pokuty?

Pokutu je povinná zaplatiť vždy osoba, ktorá v čase vzniku pokuty auto používala. Najjednoduchším a najčastejším riešením je zaplatenie pokuty priamo majiteľovi auta. Ak by užívateľ nebol ochotný pokutu zaplatiť, čo sa na Slovensku či v iných krajinách stáva veľmi zriedka, stačí sa obrátiť na zákaznícku podporu. Každý užívateľ pri registrácii akceptuje všeobecné podmienky a tým berie na vedomie, že zodpovedá za všetky priestupky, ktorých sa v čase prenájmu auta dopustí. Carrivederci disponuje všetkými potrebnými informáciami o šoférovi na prípadné vymáhanie pokuty v spolupráci s políciou.

Na webovej stránke nájdete prehľadný cenník pokút, ktoré slúžia na zachovanie poriadku, férovosti a spoľahlivosti v rámci komunity. Majiteľ je pokutovaný napríklad v prípade nedoručenia auta zákazníkovi. Užívateľ je vtedy poškodený, pretože môže zmeškať napríklad dôležité stretnutie. V prípade, že sa neseriózne správa užívateľ a na poslednú chvíľu by zrušil rezerváciu, majiteľ by prišiel o peniaze keďže auto neponúkal inému záujemcovi. Systém pokút má svoj význam aj v prípade straty kľúčov či dokladov, alebo ak užívateľ vráti vozidlo špinavé, poškodené.

 

Je auto počas prenájmu poistené?

Súčasťou každého nájmu je poistenie auta až do výšky 30 000€ (v budúcnosti sa táto suma plánuje zvýšiť). Táto poistka zahŕňa vždy zákonné poistenie, havarijné poistenie, poistenie proti krádeži, poistenie skiel a asistenčné služby. Ak sa v čase prenájmu niečo prihodí,je prvom rade nutné kontaktovať políciu. Následne sa stačí obrátiť na majiteľa auta a asistenčnú službu, ktorá je k dispozícii každý deň 24 hodín v rámci takmer celej Európy. Služba zabezpečí odvoz poškodeného auta a jeho servis.

 

Majiteľ auta ako podnikateľ

Každý majiteľ auta, ktorý sa svoje vozidlo rozhodne prenajímať, sa stáva automaticky podnikateľom. Žiadne podnikanie však nieje bez rizík a tak aj pri car sharingu treba počítať s možnými rizikami škody, častejším servisom a čistením, pravidelnejšiou výmenou oleja či pneumatík. Úlohou Carrivederci je samozrejme tieto riziká minimalizovať. Nie je však možné prebrať plnú zodpovednosť za každého majiteľa auta, nájomcov a vozidlá. Napriek týmto rizikám je však zdieľanie áut cez peer-to-peer car sharing vždy ziskové a na prenájme auta sa dá ročne zarobiť aj 60 percent jeho hodnoty.

Cez webovú aplikáciu sa môže zaregistrovať každý, kto vlastní auto a začať tak podnikať. Ak naopak auto nevlastníte, ale sú chvíle, kedy by sa vám hodilo, môžete si vybrať z ponuky auto podľa vášho vkusu.

 

Vyber si svoje vozidlo
Diesel 8 200 km / deň
5 Plyn 5 300 km / deň
Diesel 5 250 km / deň